Věra Motyčková, MA se jako zástupce organizace CSITA, z.s. zúčastnila druhého projektového mítinku na projektu Horizont Evropa Maximising the CO-benefits of agricultural Digitalisation through conducive digital ECoSystems (CODECS), který se konal hybridní formou na španělské univerzitě v Almeríi 12. – 14. prosince 2023.
CODECS byl zahájen 1. října 2022 a hlavním cílem tohoto setkání po více než roce od jeho zahájení bylo poskytnout přehled o jeho průběhu a analyzovat nadcházející kroky. Akce také přispěla k posílení spolupráce mezi partnery konsorcia a navazování kontaktů.
Mítink zahájila svým projevem Angely Guarino z European Research Executive Agency (REA), která zdůraznila klíčovou roli digitálního zemědělství při prosazování systémových změn směrem k udržitelnosti.
Významným bodem programu byla návštěva demonstrační farmy na univerzitě v Almeríi s ukázkou integrace digitálních technologií do výrobních kapacit a pokusných pracovišť. Účastníci prohlídky se dozvěděli praktické zkušenosti s využitím digitálních technologií.
Na mítinku jednotlivé pilotní oblasti (Living Labs) sdíleli svou zpětnou vazbu na první ze čtyř workshopů, který pilotní oblasti pořádají každoročně. Pro více informací o workshopu, který CSITA organizovala v listopadu 2023, navštivte portál Agris. Zároveň jednotlivé pilotní oblasti představili v rámci tržiště „Living Lab Marketplace“ své aktivity a technologická řešení pro danou oblast a problematiku, viz článek o instalaci senzorů a monitoringu variability půdních vlastností.
CSITA, z.s. jako partner konsorcia se významně podílí na projektových aktivitách v rámci českého Living Labu, který poskytuje vstupy do všech pracovních balíčků sběrem dat, analýzou, podáváním zpráv, validací a spoluvytvářením. CSITA rovněž přispívá k vývoji sady nástrojů pro hodnocení digitálních technologií, konkrétně nástroje pro uživatelské hodnocení technologií.